Staff Directory

Office of the Assistant Director

Recovery, Mitigation & Standards

Office of Management & Budget (OMB)

Support Services

State Disaster Reimbursement

Operations

Preparedness

Office of the Assistant Director

Assistant Director for Emergency Management: Nim Kidd (512) 424-2436
Deputy Assistant Director for Response: Tom Polonis (512) 424-7627
Deputy Assistant Director for Finance and Human Resources: Shari Ramirez-MacKay (512) 424-2434
Deputy Assistant Director for Recovery, Mitigation and Standards: Paula Logan (512) 424-2642
State Coordinator for Preparedness: Chuck Phinney (512) 424-5353
Deputy Assistant Director for Support Services: Sandra Fulenwider (512) 424-2102
TDEM Chief of Staff: Lauren Allen (512) 424-2439
State Coordinator for Operations: Denita Powell (512) 424-7948
State Coordinator for Mitigation & Standards: Johnna Cantrell (512) 424-2453
State Coordinator for Recovery: Eric Kuntz (512) 486-6446
State Coordinator for Projects & Policy: Vacant  
State Coordinator for EMS: Maxie Bishop (512) 424-5071
State Coordinator for CIS: Jeff Newbold (512) 424-2014
Assistant General Counsel: Cari Bernstein (512) 424-7306
Secretary to the Assistant Director: Amanda Kohutek (512) 424-2436
Secretary to DAD & State Coordinators: Jackquenett Goetz (512) 424-2430
Secretary to DAD & State Coordinators: Susan Pierce (512) 424-2258
Executive Assistant to DAD for Recovery, Mitigation and Standards: Steve Logan (512) 424-7732
Personnel Technician: Kim Mattson (512) 424-5979
Personnel Technician: Carolyn Fry (512) 424-2129
Computer / Network Operations - TDEM Web Administrator
Net Admin / Webmaster: David Beck
(Information Management Service)
(512) 424-7207
Community Relations
Community Relations Unit Supervisor: Suzannah Jones (512) 424-5825
Community Relations Coordinator: Stephanie Thompson (512) 424-2425
Community Relations Specialist: Susan Vessell (512) 424-2532
Community Relations Outreach Specialist: Michelle Gonzales (512) 424-2449
Field Response Section
Region 1
State Coordinator (Garland): Phillip Mongeau (214) 425-4296
District Coordinators
District 1A (Garland): Joshua Roberts (214) 861-2380
District 1B (Tyler): Deaun Stinecipher (903) 920-5838
District 1C (Hurst): Sherri Copeland (940) 452-7757
District 1D (Mt. Pleasant): Doyce Winchester (903) 241-0555
District Sub 1D (Sherman): Brad Britten (903) 328-7504
Back to Map
Region 2
State Coordinator (Houston): Jay Hall (409) 284-9381
District Coordinators
District 2A (Houston): Jenniffier Hawes (281) 642-0312
District Sub 2A (Texas City): Mike L. Jones (832) 401-3467
District 2B (Beaumont): Carman Apple (409) 504-0390
District Sub 2B (Lufkin): Randy Whittington (936) 208-3270
District 2C (Conroe): Ron Walker (936) 672-3827
District Sub 2C (Pierce): David Noak (979) 320-4362
District 2D (Bryan): Al Guarino (979) 412-0003
Back to Map
Region 3
State Coordinator (McAllen): Tony Pena (956) 565-7120
District Coordinators
District 3A (McAllen): John O'Valle (956) 227-0696
District 3B (Laredo): Jose Alejandro (956) 489-7083
District Sub 3B (Del Rio): Fernando Perez (830) 776-8773
District 3C (Corpus Christi): Brandi Ashby-Fisher (361) 438-5388
Back to Map
Region 4
State Coordinator (El Paso): Ray Resendez (915) 849-4005
District Coordinators
District 4A (Midland): Dudley "Dude" Speed (432) 416-0063
District Sub 4A (San Angelo): Jerry Huffman (325) 513-2618
District 4B (El Paso): Carlos Carmona (915) 261-5289
District Sub 4B (Alpine): David Marquez (432) 386-6737
Back to Map
Region 5
State Coordinator (Lubbock): David Solis (806) 517-0581
District Coordinators
District 5A (Lubbock): Colleen O'Neal (806) 740-8982
District Sub 5A (Wichita Falls): Becky Pursur (940) 851-5588
District 5B (Amarillo): Joe Minshew (806) 316-7632
District 5C (Abilene): Greg Goettsch (806) 407-7839
Back to Map
Region 6
State Coordinator (San Antonio): Mike Miller (210) 259-3583
District Coordinators
District 6 (6 ARCC/Bexar Co.): Tony Gross (210) 559-3496
District 6A (Waco): Martin Widtfeldt (254) 379-0087
District 6B (Austin): Jack Doebbler (512) 848-1080
District 6C (San Antonio): Summer Ray (210) 452-8860
District Sub 6C (Victoria): Alex Camacho (361) 788-3532
Back to Map
Region 7
State Coordinator (Capital Area): Mike Miller (210) 259-5383
District Coordinators
District 7 (Capital Area): David Shaw (512) 917-8051
Headquarters, Austin
Section Administrator: Rex Ogle (512) 424-7051
Administrative Assistant: Anna Wiles (512) 424-7858
Back to Map
Special Projects
Unit Supervisor: Vacant  
Emergency Management Liaison: John “Mike” Jones (512) 424-7050
Emergency Management Liaison: Scott Sutherland (512) 424-7197
Return to Top

Recovery Mitigation & Standards

Engineer Section
Engineer: Mohammad Farhoud (512) 424-6474
Engineer Specialist: Vacant  
Engineer Specialist: Vacant  
Engineer Specialist: Vacant  
Funds Management Section
Section Administrator: Edwin Staples (512) 424-7105
Budget Analyst: John Kincer (512) 462-6174
Budget Analyst: Tom Mahon (512) 424-7234
Grant and Contract Technician: Debra M. Lewis (512) 437-4048
Mitigation Section
Section Administrator: Gregory Pekar (512) 424-2429
Program Support Technician: Jo Manning (512) 424-5489
Grant Administrator: Julia Germany (512) 424-7265
Plans Administrator: Carolyn Sudduth (512) 424-5683
Mitigation Officer: Steve Mendoza (512) 424-2565
Mitigation Officer (Houston): Garymar Rivera (713) 967-7011
Mitigation Officer: Hildy Soper (512) 424-2454
Assistant Mitigation Officer (Houston): Tina Floyd (713) 967-7012
Assistant Mitigation Officer: Patrick Kelley (512) 424-5684
Assistant Mitigation OfficerMichael Ku (512) 424-2397
Assistant Mitigation Officer (Houston): Shirley Mayes (713) 967-7010
Assistant Mitigation Officer: Fanny Milan (512) 424-2361
Assistant Mitigation Officer: Charles Reagan (512) 424-2480
Assistant Mitigation Officer: Mildred Reno (512) 424-2428
Assistant Mitigation Officer (Houston): Doug Rowell (713) 967-7015
Assistant Mitigation Officer: Eileen Whitaker (512) 424-2423
Assistant Mitigation Officer (Houston): LaMance (LT) Woods (713) 967-7013
Return to Top
Projects & Policy
Project Manager: John Lecheler (512) 424-3944
Return to Top
Austin Recovery Section
Section Administrator: Ben Patterson (512) 424-2445
Program Support Technician: Debra A. Lewis (512) 424-7835
Program Support Technician: Amanda Rick (512) 424-2431
Grant Administrator: Wendell Allen (512) 424-7818
Grant Administrator: Bill Clark (512) 424-2426
Recovery Officer: Steven Candales (512) 424-2950
Recovery Officer: Mark Cross (512) 424-7536
Recovery Officer: Ann Lister (512) 424-7831
Recovery Officer: Monique Ortiz (512) 424-7846
Recovery Officer: Natasha Watts (512) 424-2446
Assistant Recovery Officer: Albert Barber (512) 424-7842
Assistant Recovery Officer: William Dennig (512) 424-2441
Assistant Recovery Officer: Sandy Eastham (512) 424-7826
Assistant Recovery Officer: Valerie Ehrhardt (512) 424-5057
Assistant Recovery Officer: Marie Galindo (512) 424-7830
Assistant Recovery Officer: Kenneth Kidd (512) 424-7827
Assistant Recovery Officer: Emit Lopez (512) 424-7843
Assistant Recovery Officer: LaVonia Marriott (512) 424-7474
Assistant Recovery Officer: Bob McCurdy (512) 424-7820
Assistant Recovery Officer: Pat McGraw (512) 424-7824
Assistant Recovery Officer: Neal Webb (512) 424-7147
Assistant Recovery Officer: David Wiltse (512) 424-7828
Return to Top
Houston Recovery Section
Section Administrator: Michael Harmon (713) 967-7003
Program Support Technician: Diane Carlile (713) 967-7017
Program Support Technician: Pam Robinson (713) 967-7000
Grant Administrator: Harold Jackson (713) 967-7014
Recovery Officer: Philip Anders (713) 967-7005
Recovery Officer: Dan Brogdon (713) 967-7006
Recovery Officer: Royce Myers (281) 517-1244
Assistant Recovery Officer: Pravin Bhagat (281) 309-5088
Assistant Recovery Officer: Ruby Bradshaw (281) 309-5038
Assistant Recovery Officer: Dan Brogdon (713) 967-7006
Assistant Recovery Officer: Dell Davis (713) 967-7004
Assistant Recovery Officer: Isabel Newton-Cain (713) 967-7002
Assistant Recovery Officer: Creig Romero (713) 967-7011
Assistant Recovery Officer: Celeste Saulsberry (713) 967-7016
Return to Top
Standards Section
Section Administrator: Harriet Fortson (512) 424-7829
Assistant Standards Officer: Julieta Bauder (512) 424-7903
Assistant Standards Officer: Robert Newsom (512) 437-4742
Return to Top
 

Office of Management & Budget

Office of Management & Budget
Financial Analyst: Vicki Newlin (512) 424-2214
Reconciliatory Accountant: Ofelina Dominguez (512) 437-4055
Accounting
Lead Accountant: Trina Edwards (512) 437-4056
Accounting and Reconciliation Specialist: Aeris Williams (512) 424-7848
Accounting and Reconciliation Specialist: Kristy Ramirez (512) 424-2336
Grants Unit
Grants Administrator: Lisa Resendez (512) 424-7511
Auditor - EMPG: Doris Grisham (512) 424-2448
Grants Specialist: Tessa Farmer (512) 424-2438
Grants Technician: Heather Baxter (512) 424-7699

Support Services

Support Services
Section Administrator: Brad Jacobs (512) 424-2394
Purchaser: Rick Ortiz (512) 424-2727
Purchaser: Vacant  
Capital Assets: Earl Smothers (512) 424-2107
Contract Administrator: Karen Shaffer (512) 424-7048
Contract Specialist: Vacant  
Return to Top

State Disaster Reimbursement

State Disaster Reimbursement Section
Supervisor: Sean Patrick Smith (512) 424-7481
Accountant: Vacant (512) 424-7607
Auditor: Vacant (512) 424-7479
Auditor: Vacant (512) 424-5400
Auditor: Vacant (512) 424-2036
Return to Top

Operations

Operations Section
Section Administrator: Gisela Ryan-Bunger (512) 424-2271
Operations Section Secretary: Charlotte Adams (512) 424-5348
Technical Operations Specialist: Kevin Lemon (512) 424-2451
Technical Support Technician: Vacant  
Special Projects Manager: Vacant (512) 424-2585
Alert Program Coordinator: Sam Allen (512) 424-2208
Operations Programs Specialist: Vacant  
Operations Watch Supervisor: Karl Schumacher (512) 424-2208
Operations Watch Supervisor: Bob Harrell (512) 424-2208
Operations Watch Supervisor: Linda Moorer (512) 424-2208
State Operations Center
Operations Officers (512) 424-2208 / (512) 424-2277
Javier Aguirre Merit Gainley Stephanie Porter
Bud Bryan Evie Jones Michelle Rowell
Kathy Frazier Karin Anderson Anthony Williams
Kirk Brandau   Eric V. Robinson
State Operations Center Management Team
Operations
Operations Section Coordinator: Maj. Patrick Mulligan (512) 424-7149
Deputy Operations Section Coordinator: Capt. Rhonda Lawson (512) 424-5497
Plans
Plans Section Coordinator: Marty Penney (512) 424-7588
Finance
Finance Section Coordinator: Eric Shuey (512) 424-7106
Logistics
Logistics Section Coordinator: Wade Parks (512) 424-5144
Mass Care
Mass Care Section Coordinator: Larry Shine (512) 424-7215
Volunteer Agency Liaison: Anna Tangredi (512) 424-2588
Public Works Response Team
Public Works Response Team Coordinator: Darrick Hesson (512) 424-2288
San Antonio
Resources Staging Area Manager: Frank Gaitan (210) 216-7052
Disaster Logistics Specialist: Victor Cruz (210) 216-7052
FAX (210) 924-2422
Lufkin
Resources Staging Area Manager: Vacant (936) 208-3270
Disaster Logistics Specialist: Kent King (936) 225-0200
FAX (936) 634-6793
Critical Information Systems
State Coordinator for Critical Information Systems: Jeff Newbold (512) 424-2014
Critical Information Systems Section Manager: Sam Miller (512) 424-5021
Critical Information Systems Specialist: Jaime Ovalle (512) 424-5051
Critical Information Systems Specialist: Brian Brumfield (512) 424-5003
Critical Information Systems Training Officer: Ernie Paiz (512) 424-5005
Critical Information Systems GIS Analyst: Jolana Erichsen (512) 424-5065
Return to Top

Preparedness

State Coordinator for Preparedness: Chuck Phinney (512) 424-5353
State Coordinator Administrative Assistant: Vacant (512) 424-5353
Section Administrator: Miles Tollison (512) 462-6190
Section Administrator (Training/Exercise/Tech Hazards/Admin) Assistant: Lana Johnson-Peters (512) 424-2196
Section Administrator (Planning): Kiran Dhanji (512) 424-7264
Section Administrator (Planning) Assistant: Vacant (512) 424-2196
FAX (512) 424-5637
Coop Unit
COOP Unit Supervisor: Alan Sowell (512) 424-5008
COOP Planner: James Daniels (512) 424-2182
COOP Planner: Rosemary McKnight (512) 462-6106
COOP Planner: Will Patton (512) 424-7604
Exercise Unit
State Exercise Officer: James Kelley (512) 424-5347
State Exercise Officer: Esther Corwin (512) 424-2198
Exercise Unit Email Address: TDEM.EXERCISES@dps.texas.gov  
Local and Regional Plans Unit
Local Plans Unit Supervisor: Vacant  
Unit Admin Assistant: Sarah Green (512) 424-5059
DPS Region 1 Planner: Vacant  
DPS Region 2 Planner: Gabriela Stermolle (512) 424-5989
DPS Region 3 Planner: Mario Chapa (512) 424-5382
DPS Region 4 Planner: Vacant  
DPS Region 5 Planner: Jason Johnson (512) 424-2598
DPS Region 6 Planner: Dan Walker (512) 424-2549
Local Planning Unit Email Address:TDEM.PLANS@dps.texas.gov  
State and Federal Plans Unit
State & Federal Plans Unit Supervisor: Vacant  
Hurricane Preparedness Officer: Chris Moore (512) 424-2597
State Emergency Planner: Clarisa Marcee (512) 424-6465
State Emergency Planner: Jonathan King (512) 424-7053
State Emergency Planner: Vacant (512) 424-7649
Technological Hazards Unit
Unit Supervisor - Tech Hazards: Chase Yarbrough (512) 424-2447
Tech Hazards Administrative Assistant: Vacant (512) 424-7198
WIPP Planner: Vacant  
AIP (Austin) Planner: Vacant  
HazMat Training Officer: Donald Loucks (512) 424-5985
HMEP Training Specialist: Sharrel Banks (512) 424-2844
Pantex Program Planner: Dee Dee Waldo (806) 477-5783
Training Unit
Supervisor: Vera Hughes (512) 424-2197
State Training Officer: Alex Landesco (512) 424-2195
Training Registrar: Lana Johnson-Peters (512) 424-2196
State Training Officer: Paul Hahn (512) 424-2039
FAX (512) 424-5647
Return to Top

Date of Revisions - April 16, 2014